Estonya Vizesi

Estonya Vizesi

21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Estonya, Schengen vize bölgesinin bir parçasıdır.

SCHENGEN VİZESİ (C tipi) – Schengen bölgesine tek ya da çok giriş ve orda kalış için verilen vize. Vize süresi kişinin Schengen geçmişine göre değişmektedir.

ULUSAL VİZE (D tipi) - Eğitim, iş veya aile ziyareti gibi bazı sebeplerle mümkün olabilir. Uzun süreli vize, Estonya'ya bir veya çok girişli olarak 6 aya kadar kalma ve 12 aya kadar geçerlilik süresi ile verilebilir.

 

VİZE BAŞVURUSU SIRASINDA GEREKLİ GENEL BELGELER

! Türk vatandaşlar için gerekli yeni belgelerin listesi

1-Geçerli bir seyahat belgesi - en az 2 adet boş vize sayfası olmalı ve vizenin geçerliliğinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalı.

2-Pasaportların ilk veriliş tarihleri üzerinden 10 yıl veya daha çok zaman geçmişse; başvuru sahiplerinin yeni bir pasaport başvurusunda bulunup elçiliğimize yeni pasaportları ile gelmesi gerekmektedir.

3-10 yıldan daha eski olan pasaportlara vize basılması mümkün değildir.

4-Tamamlanmış vize başvuru formu

5-Online vize başvuru formunuzu doldurmaya http://www.mfa.ee/visa adresinden kullandığınız dili seçerek, e-mail adresinizi ve gerekli sembolleri girerek başlayabilirsiniz. Başvuru formlarımız İngilizce, Rusça ve Estonca olarak doldurulmaktadır. Doldurulan başvuru formu e-mail adresinize bir vize numarası ile birlikte gelecektir. Gelen bu formu basarak (formun çıktısını alarak) Estonya Büyükelçiliğine imzalı olarak, diğer gerekli vize evraklarıyla beraber şahsen getirmeniz gerekmektedir. Sadece imzalanmış başvuru formları vize başvurusu için geçerli olacaktır!

*Formu doldururken lütfen Türkçe karakterler (İ, ı, G, ğ,  Ç, ç, Ş, ş ) kullanmayınız!

*Doldurduğunuz formun çıktısını doldurduktan hemen sonra veya e-mail adresinize sistemimiz tarafından gönderildikten sonra alabilirsiniz.

6-Bir adet renkli fotoğraf (35 x 45 mm ölçülerinde; arka fonu beyaz ve tek renk) Lütfen resmi başvuru formuna yapıştırmayınız.

7-Estonya’da geçerli bir sağlık sigorta poliçesi (Estonya’daki kalış süresinin tamamını içeren ve en az 30.000 EURO kapsamı olan)

8-Seyahatin amacını ve sebebini garanti eden belgeler (vize davetiyesi ya da uluslararası organizasyondan bir davetiye mektubu, kayıtlı bir turist/seyahat acentesinden makbuz (voucher), varış ülkesine giriş yetkisi veren belge, Estonya’da çalışmayı sağlayan bir belge, yolculuk veya uçak bileti rezervasyonları)

9-Hem planlanan seyahat süreci hem de kendi ülkenize veya ikâmet ettiğiniz ülkeye dönüş süreci için yeterli mali kaynağınız olduğunu belgeleyen dökümanlar (Estonya’da geçireceğiniz her gün için 135 TL)

(Örnek Banka Mektubu ve Ekstre Belgesi)

-10 vize ücreti ödendiğine dair dekont.

Kısa süreli vize (C tipi Schengen vizesi)

60 €

6-12 yas arasi çocuklar için kısa süreli vize (C tipi Schengen vizesi)

35 €

Uzun süreli vize (D tipi)

80 €

 

 Erasmus, Master ve Doktora Öğrencileri:

1-) Eğer Estonya’da 6 aydan az bir süre kalacaklarsa D tipi vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

1-Estonya’da 6 aydan az kalacak olan Erasmus ögrencilerinin D tipi vize başvurusunda getirmesi gerekli evraklar:

2-10 yıldan eski olmayan, vize tarihinden itibaren artı 3 ay geçerliliği olan pasaport

3-35*45 ölçülerinde arka fonu beyaz fotoğraf

4-Başvuru formu (D tipi vize başvuru formu, çıktısı alınıp elle doldurulmalıdır) 

5-Seyahat sağlık sigortası; gideceğiniz dönemi kapsayan, 30.000 EURO kapsamlı ve Estonya’da geçerli

6-Okul kabûl belgesi

7-Burslu gidiyorsanız burs aldığınızı gösteren belge ve ek olarak sizin veya anne/babanızın yasal gelirinizi gösteren evraklar (son 3 aylık banka hesap hareketleri)

8-Bursunuz yok ve masraflarınız kendiniz veya aileniz tarafından karşılanacak ise sizin veya anne/babanızın yasal gelirinizi gösteren evraklar (son 3 aylık banka hesap hareketleri)

9-80 EURO'luk vize ücretinin yattığına dair dekont (Vize randevunuzun oldugu günden 1-2 gün önce yatırılmalıdır) 

10-Ögrenci belgesi

11-Uçak biletlerinizin rezervasyonu (Gidiş ve dönüş olarak yapılmalıdır, okulunuzun baslangıç ve bitim tarihlerinden 1-2 gün önce veya sonra şeklinde olabilir. D tipi vize sadece eğitim amaçlı olarak verildiğinden okul bitiminden daha uzun süreli kalınması veya okul baslangıcından daha önce gidilmesi uygun bulunmamaktadır)

12-Vize başvuruları için randevu almanız gerekmektedir. Aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz: http://www.mfa.ee/visa

ÖNEMLİ UYARI: Caliışmalarınızı/eğitiminizi uzatmanız hâlinde, lütfen oturum iznine vizenizin bitiş tarihinden önce başvurunuz. Estonya'dan oturum izni başvurusu yapmanız durumunda oturum kartınızı almadan lütfen Estonya'yı terk etmeyiniz veya Türkiye'ye dönmeniz gerekecek ise başvurunuzu yaparken oturum kartınızı teslim alma yerini "Estonya Büyükelçiliği Ankara" olarak belirtiniz.

 2. Eğer 6 aydan uzun kalacaklarsa hem oturma iznine hem de D tipi vizeye başvurmak durumundadırlar.

Oturum izninin çıkması öğrenciler için yaklasık 2 ay gibi bir süre almaktadır. Bu sebeple ögrencilerin Estonya’ya gidip eğitimlerine başlayabilmeleri için aynı zamanda D tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Her iki başvurunun da Ankara’da, Estonya Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir; ancak D tipi vize sonucu Ankara’dan alınırken isteyen öğrenciler oturum izinlerini hazır olduğunda Estonya’dan alabilmektedirler. Böylelikle Estonya’dan tekrar dönmelerine gerek kalmamaktadır.

Oturma izni için gerekli belgeler:

1-Web sitesinden temin edeceginiz imzalı olarak getirmeniz gereken formlar

2-Seyahat sağlık sigortası; gideceğiniz dönemi kapsayan, 30.000 EURO kapsamlı ve Estonya’da geçerli

3-Seyahat sağlık sigortasının fotokopisinin yanısıra Estonya’ya gidişinizde tam kapsamlı bir sigorta yaptıracağınızı garanti eden kendinizin ingilizce olarak yazdığınız bir mektup

4-65 EURO'luk oturma iznine ait harcın yattığını gösteren dekont

5-Pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopisi; her bir sayfa imzalı ve o günün tarihini taşımalıdır

6-Okul kabûl belgesi

7-Burslu gidiyorsanız burs aldığınızı gösteren belge

8-1 adet arka fonu beyaz ve ölçüleri web sayfasında belirtilen (40 * 50 mm) fotoğraf (belirtilen kurallara uygun olmayanlar kabul edilmemektedir)

9-Ailenizin ya da sizin finansal gücünüzü gösteren banka hesap bilgileri ya da maaş bordrosu gibi belgeler (bankadan alınmış ingilizce mektup şeklinde hazırlanmalı ve son 6 aylık hesap hareketleri eklenmelidir).

10-Dil yeterliliğini gösteren okul tarafından veya yüksek egitim kurumu tarafından onaylanmiış belge. (hazırlık sınıflarına katılım durumunda bu belgeye gerek yoktur)

11-Estonya’ya gidiş sebebinizi anlatan ingilizce niyet mektubu (imzalı olması gerekmektedir)

Havaalanı transit vize (A tipi)

60 €

Kısa süreli vize (C tipi Schengen vizesi)

60 €

6-12 yaş arası çocuklar için kısa süreli vize (C tipi Schengen vizesi)

35 €

Uzun süreli vize (D tipi)

80 €

Vize başvurulari ve oturma izinleri için randevu almanız gerekmektedir. Aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz: http://www.mfa.ee/visa

 

VİZE ÜCRETLERİ

Ankara’daki Estonya Büyükelçiliği’ne başvuru yapıldığı taktirde, vize ücreti için bu hesap numaraları kullanılacaktır.

Garanti Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi’ne yatırılmalıdır.

Şube kodu: 324

Hesap numarası: 9097779

Swift kodu: TGBATRISXXX

Aşagıda belirtilen kişiler, C tipi vize başvuru ücretinden muaftırlar:

Estonya'ya, Estonya Cumhurbaşkanı’nın, Parlamento üyelerinin, Estonya hükümeti üyelerinin, Yargıtay Başkanı’nın, Sayıştay Başkanı’nın, Danıştay Başkanı’nın, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, Genel Kurmay Başkanı’nın daveti üzerine veya Dış Politika, Kalkınma Politikası ya da diğer önemli ulusal çıkarlar ya da insanı nedenlerle gelenler.

6 yaşın altındaki çocuklar,

Hükümetlerce ya da Avrupa Birliği kanunlarınca yapılan uluslararası antlaşmalar, uluslararası yükümlükler ya da uygulamalar kapsamındaki hükümetin kararları tarafından önceden belirlenmiş durumlardaki kişiler;

AB Ülkelerinin, Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinin ya da İsviçre Konfederasyonunun vatandaşlarının aile bireyleri;

Öğrenciler, yükseklisans öğrencileri ve eğitim veya eğitime bağlı staj amacıyla eğitimlere eşlik eden öğretmenler.

Bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek üzere Avrupa Birliği içinde seyahat eden araştırmacılar.

 

VİZE RED KARARINA İLİŞKİN FESHETME VEYA İPTAL İÇİN BAŞVURMA

05 Nisan 2011 tarihinden itibaren yabancı ülke vatandaşı, olumsuz vize sonucuna ilişkin olarak feshetme veya iptal için başvurma hakkına sahiptir.

Vize başvurusu reddedilen kişi veya vize sahibi olup vizesi iptal edilen kişi 30 gün içerisinde başvuru yapmış olduğu temsilciliğe yazılı olarak başvuru formu ile birlikte müracaat edebilir.

Başvurusunun yeniden değerlendirilmesi için yapacağı bu başvuru için ödemesi gereken ücret 20 EURO'dur.

Lütfen başvurunun yeniden değerlendirilmesi için ücret alınacağını unutmayınız.

 

Daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Tel: 0216 414 77 50 e-mail :  info@truva.com.tr