Oxford

OXFORD ile ilgili görsel sonucu

Oxford

Oxford, İngiltere'nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biri. Dünyanin en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Bu şehirde hem yurtdışında dil eğitimini almak isteyen öğrencilerle karşılaşacaksınız hem de oranın kozmopolit insanlarıyla iletişimde bulunacaksınız. Dil okullarının çokluğu ve öğrencilerin birçok aktivitede bulunması sayesinde dilinizi kolayca geliştirebileceksiniz, unutmayınız ki bu şehrin nüfusunun 3'te 1i öğrenci ve bu öğrencilerin çoğu da yabancı. Birçok aksanı duyacaksınız ve birçok insanla iletişimde bulunabileceksiniz çünkü herkes yabancı ve herkes sosyalleşmek isteyecektir. Dilinizi geliştirirken İngiltere’nin tarihini yakından inceleyebilecek üniversitelerini yakından inceleyeileceksiniz. Sadece dil eğitimi almakla kalmayacaksınız kültür ve sanat aktivitelerinde bulunabilecek, meetinglere gidebileceksiniz. Bunların yanı sıra premiere leauge maçlarını da izleyerek spor zevkinizi de alabilirsiniz. Kısacası her şeyin bulunabileceği bir şehirde kazadan, beladan, suçtan uzak bir yurt dışı okulunda ingilizce eğitimi almak tabi ki de yazınızı muhteşem yapacaktır. 

İngiltere’de Yaşam ve Konaklama Olanakları

 

Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olan ada ülke İngiltere’de kırsaldan merkezlere doğru fiyat farkları artmakta. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de büyük şehirlerde ve merkezî yerlerde hayat daha pahalıdır, daha kırsala doğru gidildikçe yaşam için harcanan tutar da azalmaktadır. Londra, İngiltere’deki en pahalı yaşama sahip olan şehirdir.

İngiltere dünyadaki ilk raylı sistemlere geçen ülke olarak en eski metroya sahiptir. Gıda masrafları kişiden kişiye değişiklik gösterse de büyük ve gelişmiş eyaletlerde yemek fiyatları daha kırsal kentlere göre daha pahalıdır. İngiltere’ye yurt dışı dil eğitimine giden öğrenciler konaklamasını aile yanında yapmıyorsa, yeme içme masraflarından kendileri sorumlu olacaktır demektir. Bu yüzden aile yanında kalmak cep dostu bir karar olacaktır.

İngiltere’de Dil Okuluna Gidecek Öğrenciler için Farklı Tercihler:

 

 • Aile Yanı Konaklama:

  Yurt dışı dil eğitimi için en mantıklı kararlardan birisi de aile yanında konaklama yapmaktır. Hem yurtlara nazaran daha iyi fiyatlarla oda bulunması hem de yemeğin aile tarafından hazırlanması kişiyi hem vakit kaybından hem de extra harcamalardan koruyacaktır. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimi alacak kişinin aile yanında kalması, bir aileyle etkileşimde bulunması onun dil öğrenimini kolaylaştıracak ve anlama & dinleme yetisini geliştirecektir.
   
 • Yurt Konaklama: 

  Her ülkeden ve kültürden gelen öğrencilerin birlikte konakladığı yurtlarda tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunmaktadır. Yurt konaklamaları yemeksizdir fakat öğrencilerin ortak olarak kullanabildikleri mutfaklar mevcuttur. Banyolar, tercihe göre ya oda içinde ya da ortak banyo şeklindedir. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimine giden bir öğrenci yurt konaklama seçeneğiyle gitmişse farklı ülkeden bir çok insanla tanışıp konuşacağı için aksanlı ingilizceleri ayırt edebilir ve anlayabilir.
   
 • Öğrenci Evi/Apart Konaklama: 

  Yurt şekliden ziyade bir ev şeklinde yapılan konaklama türüdür. Katlarda mutfak, oturma odası ve banyo gibi ortak alanlar vardır. Öğrenciler farklı kültürlerden kişilerle birlikte kalarak tıpkı yurt konaklamasında olduğu gibi aksanlı bir ingilizceye aşina olur ve anlama becerisi artar.  Oxford'da Partneri Olduğumuz İngilizce Dil Okulları:

  Oxford International English School
  Regent
  Oxford House College
  Kaplan International
  Ces Schools  Oxford'a Gidildiğinde
   

  İlim ve irfan yuvası olan Oxford City, İngiltere’de eğitim en yoğun ve en kaliteli olduğu yerdir. Oxford City, Londora’ya 2 saat uzaklıkta, küçük ama çok yeşil ve şirin bir şehirdir. Oxford City denilince akla gelen ilk şey tabi ki de Oxford Üniversitesi fakat şehirde Oxford Üniversitesi’ne yaşıt sayılabilecek bir sürü 750-800 senelik binalar ve kolejler de bulunmaktadır. Bu kolejler ülkenin en prestijli okulları, bu sebeple gelecek vadeden öğrenciler kabûl edilmektedir. İngiltere’de tarih byounca adını defalarca duyduğumuz birçok yazar, devlet adamı, sanatçı ve bilim insanları bu kolejlerden mezun olmuştur. Okulların tarihi havası ve içindeki atmosfter, eğitim ve öğretimin hâlâ eskisi gibi disiplin ve ciddiyet içerisinde yapıldığının ve laubalileşmediğinin kanıtıdır.

  Bu okullardan en önemlisi şüphesiz ki Christ Church; hem kolej hem kilise hem de dini okul olarak görevine devam etmektedir. Okul kesinlikle görülmeye değerdir. Gerek mimarisi, gerekse atmosferi ile ah bu okuldan mezun olsam nerelerde olurdum diye düşündürüyor insana. Ayrıca okulun yemek salonu Harry Potter filminin çekimlerinde kullanılan yemek salonudur. Bu yemek salonunda okuldan mezun olan ve İngiltere tarihine adını yazdıran birçok önemli ismin yağlı boya tabloları bulunmaktadır.

  Oxford Üniversite’sinden bahsetmek gerekirse, üniversite Türkiye’deki üniversiteler gibi 4 duvarla sınırları çizilmiş bir üniversite değil. Bütün fakülteler, bölümler şehrin her tarafına yayılmış durumda. Zaten hangi binayı görseniz üniversitenin amblemi ile karşılaşırsınız. Bu üniversite 11. Yy’da kurulmuş ve hâlâ dünyanın en prestijli üç üniversitesinden biri. Üniversitenin şehirde öyle bir ağırlığı var ki keşke burada okuyabilme şansına erişseydim diyerek iç geçirtmiyor değil.

  Oxford Üniversitesi Kütüphanesi... Bu ülkede yayımlanan tüm kitapların bir kopyası mutalak bu kütüphanede koruma altına alınmaktadır. İngiltere’de kütüphanelere karşı aşırı bir ilgi vardır ve kütüphanelerde insanlar büyük bir ciddiyetle çalışmaktadırlar.

  İngiltere'de elektrik voltajı 240 Volt, 50 Hz.'dir. Ülkede kullanılan priz sistemi Türkiye'dekinden farklıdır. Türkiye'den götürülen her türlü elektrikli araç için priz adaptörü gerekir. Bu adaptörü İngiltere'ye gittiğinizde alabilirsiniz.

  Aynı Türkiye’deki gibi İngiltere’de de VISA ve MasterCard kullanımı daha yaygındır ve American Express kartları oldukça az iş yeri tarafından kabûl görmektedir.

  Oxford, tıpkı İngiltere’nin geri kalanı gibi güvenilmez bir iklime sahiptir. En sıcak ay Ağustos, en soğuk ay ise değişmekle beraber ya şubat ya ocak olmaktadır. Ocak ayı yaklaşık ortalama 7 santigrat derece temmuz ayı ise yaklaşık ortalama 22 santigrat derece olarak geçmektedir. Kış aylarında hava çabuk değişir ve yağmur çok yağmaktadır.

  Oxford’a gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmanız işinize yarayacaktır. Eğer 6 aydan fazla kalıyorsanız konaklama yaptığınız bölgedeki Surgery veya G.P (General Pratitioner) bularak kayıt olunuz. Tavsiyemiz kayıt olmak için hasta olmayı beklememenizdir. Kayıt için istenen belgeler ise, pasaportunuz ve öğrenci olduğunuzu gösteren okuldan bir belgedir.

  Oxford’da, İngiltere’nin çoğu yerinde rastlandığı gibi ulaşım zor değildir. Oxford’un raylı taşıma sistemleri ve otobüsleri ile tarihi binalarına yolculuk etmek çok kolaydır. Havaalanına ulaşım bakımından da Londra’nın Heathrow havaalananına sadece 1.30 saat, Londra’nın Gatwick havaalanına ise 2 saatlik uzaklıktadır.

  Ek bir bilgi vermek gerekirse Oxford’da taksiler çok da pahalı değildir. Türkiye’nin aksine daha makûl fiyatlarla taksilerle seyahat edebilirsiniz.

  Oxford’tan ailenize hediye alarak dönmek istiyorsanız; Broad street, high street, covered market, queen street, little claredon street gibi sokakları dolaşabilirsiniz. Bu sokaklardan bolca hediyelik eşyayı münasip fiyatlara bulabilirsiniz.

  Oxford’da neredeyse her türlü restaurantlar vardır. Amerikan, Çin, Fransız, İtalyan, Japon, Meksikan... Bu bakımdan Oxford’da geçirdiğiniz dakikalarda birçok kültürle etkileşime geçme şansınız, tanıma şansınız da olacaktır.

  Önemli Telefonlar:

  Acil Numara: 999
  Brighton Tourist and Visitor Information: +44 (0) 1865 726871
   

Gezilecek yerler:

 • Bodleian Kütüphanesi
 • Pitt Rivers Museum
 • Meryem Ana Üniversite Kilisesi
 • Oxford University Museum of Natural History
 • University of Oxford Botanic Garden
 • University Parks
 • The Story Museum
 • Divinity School, Oxford
 • Oxford Castle
 • Harcourt Arboretum
 • Martyrs' Memorial, Oxford
 • Cutteslowe Park, Oxford
 • Carfax, Oxford
 • Florence Park
 • Botley Park
 • North Hinksey Conduit House