Valetta

Valetta

Malta’nın başkenti Valetta, ülkenin güneydoğu bölgesinde kalmaktadır ve Malta gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük takımadadan oluşan ülkenin en büyük adası olan Malta’da yer almaktadır. Barok mimarı yapısının en ihtişamlı eserleri olarak bilinen birçok tarihi yapıyı içinde barındıran Valetta, 1980 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir. Valetta’da para birimi olarak € kullanılmaktadır. Halk, ingilizce ve maltaca dillerini kullanmaktadır. Valetta ( UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark olmaktadır yani

Saat ve Uçuş

Türkiyede güneş bir saat daha erken doğmakta ve batmaktadır. Türkiye’de saat 14:00 iken Malta’da saat 13:00’dır. Çok saat farkı olmaması ve ucuz olması bakımından yurt dışı dil eğitiminde Türkler tarafından cazip görülen ülkelerden birisidir. Valetta’ya direkt uçuşla gitmek mümkündür. Uçuş süresi değişmekle beraber çoğunlukla 2 saat 30 dakika sürmektedir. Ayrıca aktarmalı biletlerle daha ucuz bir şekilde de ziyaret edilebilir.

Akdeniz iklimi hâkim olan Valetta’da şehirde kışlar ılık ve yağışlı geçer, yazlarsa kurak ve nemli geçer. En sıcak ay olan Temmuz’un ortalama sıcaklık değeri 28 santigrat derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayının ortalama sıcak değeri ise yaklaşık olarak 13 santigrat derecedir.

 

Valetta’da şehir içi ulaşım genellikle bisikletle ve yürüyerek yapılmakla otobüsler de kullanılmaktadır. Bu ülkede hiç raylı sistem bulunmamaktadır. Şehir merkezinde bazen trafik olmakla beraber bunun sebebi de diğer ulaşım türlerinin hiçbirinin gelişmemiş olmasıdır.

 

Şövalyeler şehri olarak da adlandırılan ada ülkenin başkenti huzurlu atmosferinin yanı sıra oldukça da hareketli bir hayat yapısına sahiptir. Gece hayatı muhteşemdir, dinamik kültür ve sanat  camiası ve öğrencilerin de katkıda bulunduğu sosyal etkinliklerin çokluğuyla Valetta’da hayat bitmez diyebiliriz.  Bu sebeple öğrenciler tarafından ve ingilizce öğrenip insanlarla kaynaşıp ingilizcesini geliştirmek isteyen insanlar Valetta’yı cennet olarak görürler.

 

Valetta’da nüfusun %98i katoliktir. Malta’nın resmi dini Roma Katolik Hristiyanlığı’dır. Devlet okullarında din eğitimi verilmesi zorunludur. 2 ayrı psikoposluk bulunmaktadır.

 

Malta mutfağı akdeniz mutfağıyla benzerlik göstermektedir fakat İtalya ve Kuzey Afrika mutfaklarından da izler taşımaktadır.

 

Valetta’da alışverişin merkezi şehrin ana caddesi olan cumhuriyet sokağıdır. Bunu takip eden pazarcılar sokağı da en işlek 2. Sokaktır.  Cadde boyunca yerel mücevher atölyeleri, kuyumcular, İtalyan stili deri giyim ürünleri ve aksesuarlar satan mağazalar bulunabilir. Cumhuriyet caddesine paralel uzanan pazarcılar caddesinde fiyatlar cumhuriyet caddesine nazaran daha ucuzdur. Valetta’da satın alınabilecek özgün ürünler olarak; cam biblolar, renkli çömlekler, deri tekstil ürünleri, dantel kumaşlar, yerel üretim şaraplar, hasır eşyalar ve minik şövalye heykelcikleri sıralanabilir.
 


 

Valetta’da Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl
 • Paskalya Mart/Nisan
 • Ulusal Bayram 31 mart
 • İşçi Bayramı 1 mayıs
 • Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi – Ağustos
 • Bağımsızlık Bayramı – 21 eylül
 • Cumhuriyet Bayramı – 13 aralık
 • Noel – 25 aralık

Valetta’da Önemli Bilgiler

 • Ambulans: 196
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 112