Manchester

manchester ile ilgili görsel sonucu

MANCHESTER                                             

İngiltere’nin en büyük şehirlerindendir . Nüfusu yaklaşık 2.200.000'dir. İngiltere'nin sanayi bölgesidir. Kültürel, sportif ve ekonomik etkileriyle İngiltere’nin en önemli şehirlerindendir. İngiltere’nin kuzeybatısında Irwell Nehri üzerinde kurulmuştur. İstanbul’dan Manchester’a direk uçuşlar vardır. Tren, tramvay ve otobüs ile şehrin her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Picadilly Gardens şehir merkezinin en geniş meydanıdır. Manchester'ın kuzeybatısında bulunan Nothern Quarter bölgesi daha çok gece hayatının, barların ve restaurantların bulunduğu bölgedir. Daha sakin yerler ise Castlefield bölgesindedir. Manchester Üniversitesi en iyi üniversitelerden biridir ve etrafı İngilizce eğitim veren dil kursları ile doludur. Spor alanında oldukça gelişmiştir. Sanat galerileri, müzeleri, kütüphaneleri ile aynı zamanda kültür şehridir.  Nüfus oranını çoğunlukla Britanyalılar oluşturmaktadır aynı zamanda  Pakistan ,  Bangladeş nüfusu da vardır. Şehir mimarlık, kültür, müzik sahnesi, medya, bilimsel çalışmalar, mühendislik, spor kulüpleri ve sosyal etkinlikler gibi alanlarda başarıları ile tanınmaktadır. Manchester önemli bilimsel gelişmelere sahne olmuştur. Atomun ilk parçalandığı ve dünyadaki ilk demiryolunun kurulduğu yerdir. Ayrıca Birleşik Krallık'ta kapitalizm(Adam Smith) ve komünizmin(Engels & Marx) başlatıldığı yerdir. Karl Marx ve Friedrich Engels Komünist Beyannamesi adlı kitaplarını şehirdeki Chetham Kütüphanesi'nde yazmışlardır. Bu bağlamda tarihle içli dışlı olan ve İngiltere’de yurt dışı dil eğitimi almak isteyenlerin ilgi odağı olan şehirlerden biridir.

 

İngiltere’de Yaşam ve Konaklama Olanakları

 

Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olan ada ülke İngiltere’de kırsaldan merkezlere doğru fiyat farkları artmakta. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de büyük şehirlerde ve merkezî yerlerde hayat daha pahalıdır, daha kırsala doğru gidildikçe yaşam için harcanan tutar da azalmaktadır. Londra, İngiltere’deki en pahalı yaşama sahip olan şehirdir.

İngiltere dünyadaki ilk raylı sistemlere geçen ülke olarak en eski metroya sahiptir. Gıda masrafları kişiden kişiye değişiklik gösterse de büyük ve gelişmiş eyaletlerde yemek fiyatları daha kırsal kentlere göre daha pahalıdır. İngiltere’ye yurt dışı dil eğitimine giden öğrenciler konaklamasını aile yanında yapmıyorsa, yeme içme masraflarından kendileri sorumlu olacaktır demektir. Bu yüzden aile yanında kalmak cep dostu bir karar olacaktır.

İngiltere’de Dil Okuluna Gidecek Öğrenciler için Farklı Tercihler:

 

 • Aile Yanı Konaklama:

  Yurt dışı dil eğitimi için en mantıklı kararlardan birisi de aile yanında konaklama yapmaktır. Hem yurtlara nazaran daha iyi fiyatlarla oda bulunması hem de yemeğin aile tarafından hazırlanması kişiyi hem vakit kaybından hem de extra harcamalardan koruyacaktır. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimi alacak kişinin aile yanında kalması, bir aileyle etkileşimde bulunması onun dil öğrenimini kolaylaştıracak ve anlama & dinleme yetisini geliştirecektir.
   
 • Yurt Konaklama: 

  Her ülkeden ve kültürden gelen öğrencilerin birlikte konakladığı yurtlarda tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunmaktadır. Yurt konaklamaları yemeksizdir fakat öğrencilerin ortak olarak kullanabildikleri mutfaklar mevcuttur. Banyolar, tercihe göre ya oda içinde ya da ortak banyo şeklindedir. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimine giden bir öğrenci yurt konaklama seçeneğiyle gitmişse farklı ülkeden bir çok insanla tanışıp konuşacağı için aksanlı ingilizceleri ayırt edebilir ve anlayabilir.
   
 • Öğrenci Evi/Apart Konaklama: 

  Yurt şekliden ziyade bir ev şeklinde yapılan konaklama türüdür. Katlarda mutfak, oturma odası ve banyo gibi ortak alanlar vardır. Öğrenciler farklı kültürlerden kişilerle birlikte kalarak tıpkı yurt konaklamasında olduğu gibi aksanlı bir ingilizceye aşina olur ve anlama becerisi artar.


  Gezilecek yerler:
 • Museum of Science and Industry
 • Manchester Art Gallery
 • Manchester Town Hall
 • Heaton Park
 • John Rylands Library
 • Ulusal Futbol Müzesi
 • People's History Museum
 • Manchester Museum
 • Fletcher Moss Botanical Garden
 • Whitworth Art Gallery
 • Manchester Opera House