Cambridge

cambridge ile ilgili görsel sonucu

Cambridge: 

Cambridge, Birleşik Krallık’a bağlı bir İngiltere şehridir. Özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversite’sine ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Ayrıca Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin ev sahibidir. Cambridge şehrine yurt dışı dil eğitimi için giden öğrenciler Cambridge Üniversitesi’ne hayran olup geri dönmektedirler. İngiltere’nin doğusunda bulunan bu şehri yurt dışı dil eğitimi için tercih edilmesinin sebebi öğrenci şehri olmasından dolayıdır. Cambridge'de tarihin, kültürün büyüsü her yanınızı sarar. İngiltere’nin birçok şehri gibi Cambridge’de yeşillikleri ile göz kamaştırır. Cam Nehri'nin üzerinde yeşillikler içinde kanolarla gezinti yapabilirsiniz. Nehrin kenarında arkadaşlarınızla oturup sohbet edebileceğiniz kafeler vardır. Nüfusu yaklaşık 131.000'dir. Yaklaşık 30.000 öğrenci bulunmaktadır. Küçük bir şehir olmasına rağmen bir çok aktivite imkanı bulabilirsiniz. Bu şehirde bisiklet kiralayıp bisiklet ile seyahat edebilirsiniz.


 

İngiltere’de Yaşam ve Konaklama Olanakları

 

Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olan ada ülke İngiltere’de kırsaldan merkezlere doğru fiyat farkları artmakta. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de büyük şehirlerde ve merkezî yerlerde hayat daha pahalıdır, daha kırsala doğru gidildikçe yaşam için harcanan tutar da azalmaktadır. Londra, İngiltere’deki en pahalı yaşama sahip olan şehirdir.

İngiltere dünyadaki ilk raylı sistemlere geçen ülke olarak en eski metroya sahiptir. Gıda masrafları kişiden kişiye değişiklik gösterse de büyük ve gelişmiş eyaletlerde yemek fiyatları daha kırsal kentlere göre daha pahalıdır. İngiltere’ye yurt dışı dil eğitimine giden öğrenciler konaklamasını aile yanında yapmıyorsa, yeme içme masraflarından kendileri sorumlu olacaktır demektir. Bu yüzden aile yanında kalmak cep dostu bir karar olacaktır.

İngiltere’de Dil Okuluna Gidecek Öğrenciler için Farklı Tercihler:

 

 • Aile Yanı Konaklama:

  Yurt dışı dil eğitimi için en mantıklı kararlardan birisi de aile yanında konaklama yapmaktır. Hem yurtlara nazaran daha iyi fiyatlarla oda bulunması hem de yemeğin aile tarafından hazırlanması kişiyi hem vakit kaybından hem de extra harcamalardan koruyacaktır. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimi alacak kişinin aile yanında kalması, bir aileyle etkileşimde bulunması onun dil öğrenimini kolaylaştıracak ve anlama & dinleme yetisini geliştirecektir.
   
 • Yurt Konaklama: 

  Her ülkeden ve kültürden gelen öğrencilerin birlikte konakladığı yurtlarda tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunmaktadır. Yurt konaklamaları yemeksizdir fakat öğrencilerin ortak olarak kullanabildikleri mutfaklar mevcuttur. Banyolar, tercihe göre ya oda içinde ya da ortak banyo şeklindedir. İngiltere’de yurt dışı dil eğitimine giden bir öğrenci yurt konaklama seçeneğiyle gitmişse farklı ülkeden bir çok insanla tanışıp konuşacağı için aksanlı ingilizceleri ayırt edebilir ve anlayabilir.
   
 • Öğrenci Evi/Apart Konaklama: 

  Yurt şekliden ziyade bir ev şeklinde yapılan konaklama türüdür. Katlarda mutfak, oturma odası ve banyo gibi ortak alanlar vardır. Öğrenciler farklı kültürlerden kişilerle birlikte kalarak tıpkı yurt konaklamasında olduğu gibi aksanlı bir ingilizceye aşina olur ve anlama becerisi artar.


  Partneri Olduğumuz Okullar

  Stafford House
  Regent
  LSI
  Kaplan
  Eurocentres
  Embassy English
  Studio Cambridge
   

  Cambridge

   

  Cambridge bir üniversite şehridir. Açık yeşillik alanları çok olan bu yerleşim yerinin merkezi ise tarihi ve çok büyük değildir. Cambridge’in fevkalâde bir manzarası vardır. King’s College şapelinin manzarası nehirden inanılmaz derecede güzeldir. Ayrıca şehre bisikleti ile giden öğrenciler, nehirde yazın sallarda tembellik yapıp gezerler ve Cambridge’te gothic mimari yapılar fazlasıyla bulunmaktadır. Cambridge Üniversitesi 13. Yy’da Oxford’dan ayrılan mezunlar tarafından kurulmuş. Daha çok teknoloji ve fen bilimlerine ağırlık verilmiştir. Daha sessiz olan bu şehrin çalışmaya daha elverişli olması öğrenciler için bu şehri cennet hâline getirmiştir.

  Cambridge Üniversitesi’nden mezun olanlar arasında ünlü matematikçi Sir Isaac Newton, filozof Bertrand Russell ve Ludwig Wittgenstein , yazarlar John Milton ve Lord Byron gelmekte. Dünyada en çok Nobel alan üniversite de Cambridge Üniversitesi’dir. Trinity College’in Nobel ödülü sayısı Fransa’daki ödüllerden daha fazladır. Cambridge etrafında birçok tarihi kasaba ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı Ely, Petersborough ve Grantchester’dır. Her sene 3 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği bu yerler 2009 yılında Amerikan dergisi Forbes tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden birisi seçilmişti. Londra’nın 50 mil kuzeyinde kalan bu şehre trenle ( King’s Cross ve Liverpool Street istasyonlarından) gelmek 45 dakika sürmektedir. Şehrin tren istasyonu ise merkezin 1.2 mil güneyindedir. Cambridge’in kendine ait havalimanı var ancak sadece Fransa, İtalya ve New Jersey’e uçuşlar bulunmaktadır.

  Şehrin en çok kullanılan ulaşım aracı komik gelecek olsa da bisiklettir ve bu şehirde kaldırımda bisiklet sürmek yasaktır. Şehirde park olanaı kısıtlı olduğu için yürüyerek gezilmesi tavsiye olunur. Cambridge Üniversitesi birden fazla bağımsız ya da yarı-bağımlı kolejden oluşan bir sistem. Oxford sisteminin aynısı. Şehrin 3 mil çapında yayılmış olan bu kolej binaları muhteşem ve insan gezmeye doyamıyor. Bazı okullara girmek maalesef ki ücretli. Mayıs sonu ve haziran ilk haftası bu okulları dolaşmak için yanlış zamanlardır.

  Şehirde pek ses yapılmamaktadır çünkü şehrin her yanında Cambridge Üniversitesi’nin mini kolejleri vardır ve öğrencilere saygıdan mütevellit şehrin diğer sakinleri hayatlarını okul vakitlerinde sessiz bir şekilde idame etmektedir.

  Ek bir bilgi olarak üniversitenin yurtlarında kimlerin kaldığı yurt binasının kapısının üstünde yazmakta. :)

  Cambridge mimarisi hakkında konuşmak gerekirse binalar çok güzel korunmuştur ve bu tarihi binalarıyla şehir ün kazanmıştır. Birçok mimari stilinin bir arada görülmesi şehrin yaklaşık 1000 yıldır yıkıma/çok sert bir değişime uğramaması sayesinde olmuştur. Bazen modern mimari bazen gotik bazense İngiliz mimarisi ağırlıklıdır.

  The Sedwick Museum of Earth Sciences adlı müzede Cambridge Üniversitesi’nin en güzel eserleri bulunur. 1 milyondan fazla fosil vardır ve bazıları 3.000 milyon yıl gerisinindir. Charles Darwin’in taş koleksiyonu burada bulunmaktadır ve gezmek bedavadır! Müze ve galerilere ek olarak konuşmak gerekirse The Fitzwilliam Museum ve Kettle’s Yard da Cambridge gezilmesi gereken diğer müzelerdir.


  Cambridge yazın bir sürü festival olmaktadır. Eğer festival seven biri iseniz Cambridge yaz festivalleri;

 • Cambridge yaz müzik festivali
 • Çilek festivali
 • Fen festivali
 • Shakespeare festivali
 • Halk festivali

  bulunmaktadır. 

Gezilecek yerler:

 • Fitzwilliam Müzesi
 • Cambridge University Botanic Garden
 • The Backs
 • Anglesey Abbey
 • Church of St Mary the Great, Cambridge
 • Holy Sepulchre, Cambridge
 • Sedgwick Museum of Earth Sciences
 • Museum of Archaeology and Anthropology, University of Cambridge
 • Museum of Cambridge
 • Ely Katedrali
 • Parker's Piece
 • Whipple Museum of the History of Science
 • Cambridge Museum of Technology