İngiltere Lise

İlgili resim

 

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere yurtdışı lise eğitimi için tercih edilen önemli ülkelerden biri olmasının en önemli nedenlerinden ilki İngilizcenin anavatanı olması, diğeri de dünya çapında tanınan okulları ile kaliteli yurtdışı eğitimi almaktır.

 

İngiltere’de 5-16 yaş arası tam zamanlı eğitim zorunludur. Orta Öğretimin son iki yılında GCSE sertifikası (International General Certificate of Secondary Education)için eğitim yapılır. Bu dönemde dil, ikinci bir dil, sosyal bilimler, beşeri bilimler, matematik, yaratıcı mesleki çalışma ve bilgi komünikasyon dersi olmak üzere 10 ders alınır. İki senelik dönemin sonunda bir sınav yapılır. Bu sınavın sonucu o kadar önemli ki bir öğrenci yükseköğrenime devam etmek istemese bile bu notlar işe girişte gerekebiliyor.

 

Yükseköğrenim için iki sistem geçerlidir. A level sistemi iki yıl sürmekte ve 4 veya 6 bölümden sınava girilmektedir. A level seviyesinde not almak için en az 3A almak gerekiyor. IB (International Baccalaurate-Uluslararası Diploma) sistemi Türkiye’de de bazı okullarda geçerli olup 2 yıllık çalışma sonunda gerekli bölümlerden başarılı olmak üstüne kurulmuş bir sistemdir.

 

Türk diplomaları genelde kabul görmese de bazı okulların bazı bölümleri tarafından kabul edilmektedir. Genelde kabul edildikleri yerler üniversiteye kabul dönemleridir.

 

 

İngiltere’de lise eğitimi almanın avantajları şöyledir;

  •  İngiltere sahip olduğu köklü ve eski eğitim kurumları ile tarih bilincini de öğrencilere genç yaşlarda vermeye başlar.
  •  İngilizcenin anavatanı olması nedeniyle doğru şekilde öğrenilen İngilizce dilini daha sonra dünya çapında gören genç öğrenciler kıyaslama yapma şansına sahip olurlar.

 

  • İngiltere sahip olduğu tarihi yapı ile genç öğrencilere kültürel gelişmenin de yolunu açar.

 

  •  Genç öğrenciler İngiltere’de aynı zamanda mesleki olarak da kariyerlerini hazırlama çalışması yapmaktadır.

 

  •  Türkiye açısından bakıldığı zaman İngiltere’den lise diploması alan bir Türk öğrenci yabancı öğrenci statüsü içine girip yükseköğrenim kurumlarının özel sınavları ile eğitim hayatına burada devam edebiliyor.

 

 

İngiltere’de Eğitim Özellikleri

 

Bağımsız (Özel) Okul?

İngilterede, ister devlet tarafından finanse ve bütün öğrencilere açık olan kamu okulları olsun ister öğrencilerin okuması için para ödenmesi gereken bağımsız okullar olsun vardır. İngiltere’de özel okulların güvenililirliği fazladır ve eğitimleri iyidir ve öğrencileri genellikle iyi denilen üniversitelere mezun olduklarında giderler. Burs sadece Avrupa Ekonomi Birliği’ne bağlı olan öğrencilere verilmektedir.

İngiltere’nin her yerinde eğitim aynı mıdır?

Temel benzerlikler vardır. Meselâ, bütün kız ve erkek öğrenciler 16 yaşına kadar eğitim almak zorundadırlar. Birçok öğrenci sonrasında üniversite eğitimi için okullarına devam etmektedirler. Özel okullarda, birçok öğrenci 18 yaşına kadar eğtiimlerine devam etmektedirler ve sonrasında ise üniversiteye geçmektedirler.

Aynı zamanda birsürü keskin ayrılıklar da vardır. Meselâ İngiltere’de ve İskoçya’da aynı eğitim verildiği kesinlikle söylenemez.

Wales’te ve İngiltere’de hükûmet belirli bir ulusal müfredat belirler. 5-18 yaş arasında alınacak eğitimi belirleyen bu müfredat bütün eyaletlerde uygulanmak zorundadır.  Özel okullar ulusal müfredatı her detayıyla izlemekle mükellef değillerdir. Fakat iyi bir eğitim verdiklerini göstermek zorundalar ve müfettişler tarafından teftiş edilirler.

 

Aşağıda Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak danışmanlığını yaptığımız lise ve kolejleri bulabilirsiniz;

AkeleyWoodSchool

KingsEly

ThePeterboroughSchool

MountKelly

KingsleySchool

LimeHouse

PlymouthCollege

StoverSchool

BexhillCollege

StEdwardsSchool

FelstedSchool

MoiraHouse

T heKingsSchool

ChelseaIndependentCollege

FineArtsCollege

HighburyCollege

NorthBridgeHouseSchool

KensingtonParkSixthForm

Meoncross

RochesterIndependentCollege

SackvilleSchool

WellingboroughSchool

QuintonHouseSchool

RossallSchool

SidcotSchool

WellingtonSchool

WellsCathedralSchool

WorthingCollege

Kıng's  Rochester  School

Bishopstrow College

Earlscliffe College Folkestone UK

 

Daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Tel:0216 414 77 50 

e-mail: info@truva.com.tr