Polonya Üniversite

Polonya'da Master ve Üniversite Eğitimi

 

Polonya kaliteli eğitimi uygun ücretleri ve düşük yaşam giderleriyle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkelerden biri olan Polonya yardımsever ve sıcakkanlı halkı sayesinde öğrencilerin ülkeye kolay adapte olmasını sağlamaktadır. 

Yüksek düzeyde eğitim sağlayan üniversiteleri ve gençler için keyifli şehir hayatı Polonya’nın son dönemde öğrenciler arasındaki popüleritesini de arttırmaktadır.

 

Lisans başvurusu için gerekli belgeler;

 • Başvuru Formu
 • Öğrenci Sözleşmesi
 • 5 adet Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı (Fotokopi)
 • Lise diploması (Orijinali ve 2 adet Noter Onaylı Fotokopisi)
 • Lise Transkript (3 adet İngilizce)
 • Varsa dil bildiğin dair sertifika (TOEFL, IELTS, Cambridge…)

 

Yüksek Lisans / Master başvurusu için gerekli belgeler;

 • Başvuru Formu
 • Öğrenci Sözleşmesi
 • 5 adet Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı (Fotokopi)
 • Lisans / Yüksek Lisans diploması veya mezuniyet belgesi (Orijinali ve Noter Onaylı Fotokopisi)
 • Lisans Transkript
 • Özgeçmişlkokuldan itibaren eğitim hayatını içermelidir.)
 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu
 • İngilizce Master Başvurularında; TOEFL (en az 88 puan), IELTS (en az 6,5 puan) veya Cambridge Dil Sertifikası (C2)
 • Lehçe Master Başvurularında; eğer varsa Türkiye’de veya Polonya’da Dil Kursu Kayıt Belgesi veya Dil Kursu Sertifikası

 

Türk öğrenciler için genelde Avrupa olmakla beraber ABD ve Kanada da tercihler arasında olabilmektedir. Burada gözden kaçan ve üniversiteleri her geçen gün daha da ileriye giden bir ülke var. Polonya'da lisan ve yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız çok kolay bir şekilde üniversite sınavlarına başvuru yapabilirsiniz

Polonya Avrupa içinde gelişen ve gelişmeye açık en iyi ülkelerden biri diplomaları Avrupa'da geçerli olmakla beraber Polonya'da okurken diğer Avrupa ülkelerini gezebileceksiniz ve birçok farklı kültüre tanıklık edeceksiniz. Eğitim sadece eğitim olarak değil, eğitim gezmeyle beraber anlam kazanacak ve sizi farklı bir boyuta taşıyacak.

Avrupa'da fiyatlar genel olarak çok yukarda seyrederken Polonya üniversiteleri birçok Avrupa ülkesine göre çok daha uygundur. Ortalama 1000-3000 Euro arasına siz de harika bir eğitim alıp Avrupa'ya ilk adımınızı Polonya üzerinden atıp kariyerinizi orada sürdürebilirsiniz.

 

Polonya'nın hayatınıza katacağı imkanları sıralamak istersek:

 1. Polonya'da Avrupa'dan farklı bir kültür bulunmakta ve daha yeni yeni Avrupa adaptasyonu gerçekleşmekte. Tarih kokan bu kültürü kesinlikle tanımalısınız.
 2. Dünyanın en iyi üniversitelerine giren birçok üniversitede siz de öğrenci olabilirsiniz.
 3. Uygun fiyata eğitim alırken aynı zamanda gezme şansınızı da kaybetmezsiniz.
 4. Hayatınız farklı insanlarla ve kaliteli bir eğitimle şekillenecek.

Polonya üniversiteleri Lehçe ve İngilizce eğitim vermektedirler. İngilizceniz zayıfsa ya da Lehçe eğitim görmek istiyorsanız birçok üniversitenin hazırlık kursunda bu dillerden birinin eğitimini alabilir ve sonrasında dil yeterliliğini verip akademik eğitiminize başlayabilirsiniz. Lazarski ve Varşova Teknik gibi üniversitelerin hazırlıkları bizim sizi yönlendireceğimiz okullardan olacak.

Polonya üniversitelerine nasıl yerleşebilirim diye düşünmeyin. Lise diplomanız ile yerleşmeniz mümkün herhangi bir ösym sınavı stresi çekmeniz gerekmiyor. Önemli olan sizin lise profiliniz ve dil yeterliliğiniz. Master eğitiminizi Polonya'da yapmak isterseniz de şartlar yine paralel. Bitirdiğiniz lisan programıyla alakalı bir master programı seçtikten sonra dil yeterliliğinizi verip yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Okulların öğrencileri seçme kurulları notlarınızın yanı sıra sizin sosyal ve akademik profilinize de bakacaktır. Bir öğrencinin sivil toplum kuruşlarında daha önceden yer almış olması, belli el becerilerinin ya da yeteneklerinin olması üniversiteye başvurunuzda CV'nizi güçlendirecek en önemli noktalardandır.

 

Kendinizi Polonya'da ya da başka bir yerde sürekli geliştirmeye bakın. Gelişmenin yolu alacağınız risklerden geçer. Eğitiminiz için yurt dışı düşünmekten korkmayın bunu başarabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında neden gitmedim diye pişman olmak yerine ''iyi ki gitmişim.'' diyebilirsiniz.

Polonya sizi bekliyor..

 

Neden Polonya’da Üniversite

 

Avrupa’nın Türkiye ile birlikte en hızlı gelişen ülkesi Polonya’da Üniversite eğitimi almak artık sanılanın aksine imkânsız değil ve ekonomik açıdan da daha cazip.  4 yıllık Türkiye üniversite bölümlerini 3 yılda bitirebilmek, yeni yabancı diller öğrenmek, okunan bölümde veya başka bir alanda Avrupa içi veya dışında Master yapabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.  

Polonya'da Lisans 3 yıl, tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise 5 yıl sürmektedir.

 

İstediğiniz bölümde İngilizce Eğitim fırsatı!

 

Polonya Üniversitelerinde İngilizce ve Lehçe dillerinde Avrupa seviyesinde bir eğitim görme, farklı kültürleri, iş hayatlarını ve yaşam biçimlerini tanıma fırsatını yakalayın. İngilizceniz yeterli değil ise İngilizce veya Lehçe hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Eğitim standartları yüksektir. 2004 yılında beri AB üyesidir.

Kasım 2009 itibarı ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında;

 Varşova Üniversitesi 293,

 Jagiellonian Üniversitesi 326,

Wroclaw Teknik Üniversitesi 343,

 Wroclaw Üniversitesi 416,

Polonya üniversitelerinin YÖK onayı vardır

Aldığınız diploma tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.

Denklik Nedir?

YÖK denkliği almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur.Yurtdışındaki ya da Polonyadaki eğitiminiz boyunca almış olduğunuz derslerin ,içeriklerinin ve yoğunluklarının Türkiye'de aynı bölümün zorunlu dersleri,içerikleriyle uyumlu olması gerekmektedir.Bu kriterlerde uyumluluk var ise size denklik verilir.

Düşük Maliyetli Avrupa Eğitimi

Polonya dinamik ve yüksek eğitimli bir nüfusa sahiptir ayrıca diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.

ÜNİVERSİTE SINAVI STRESİNE SON

Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması  ve transkriptiniz yeterlidir. Polonya’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz şart değildir. Meslek liseleri dâhil; hangi tür bir liseden mezun olduğunuzun önemi yoktur.

SCHENGEN VİZESİ İMKÂNI

Avrupa'da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız. Lisans ve Yüksek Lisans programını tamamlayan öğrenciler birer yıl daha Oturma ve çalışma hakkına sahip olurlar. 5 yıl aynı ülke kalındığında vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

VİZE - KONAKLAMA - İŞ İMKÂNLARI

21 Aralık 2007 yılı itibariyle Polonya AB’ye tam üye olmuştur ve böylece Schengen serbest dolaşım uygulaması imzalanmıştır. T.C vatandaşlarına vize uygulanmakta ve 5 Nisan 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlayan kanun değişikliğine göre Ülkeye girişten başlayarak herhangi bir  6 aylık süreçte herhangi bir Schengen (AB ortak vize uygulaması) ile tercih edilen bir Avrupa ülkesi 90 günü geçmemek şartıyla ziyaret edilebilir.

Polonya’da okumak isteyen öğrenciler için “D tipi ulusal vize” başvurusu yapılır.  90 günü aşan uzun süreli vize türüdür.

POLONYA'DA  KONAKLAMA 

Polonya’ya giden öğrencilerin ikamet edebileceği üç yer vardır;

Özel yurtlar

Karma öğrencilerden oluşur. Genellikle yabancı öğrenciler kalırlar. Ücretleri elektrik su ısınma ve kira dâhil 250-350 € arasındadır ve apart otel gibidir. Banyosu tuvaleti ve mutfak evde yaşan kişilerle ortak kullanılmaktadır. Öğrenciler internetten yararlanabilirler. Odalar 6 kişinin kalabileceği biçimdedir. Bir oda da 6 ranza 3 çalışma masası vardır.

Apart otel evler

Elektrik su ısınma kiraya dâhildir. Ev yaklaşık olarak 40-60 m2 ve 2 ya da 4 kişinin yaşayabilmesi için uygundur. Çoğunlukla 2 oda ve ortak olarak kullanılan oturma odası vardır.  Bir kişinin ödemesi gereken kira bedeli  250-350 € civarındadır.

Üniversiteye kayıtlı öğrencinin kaldığı yurtlar

Bu yurtlar sadece üniversitede okuyan öğrencileri kabul ederler. 1 odanın içinde 2 ayrı bölüm yer alır 2 veya 4 kişiliktir. Tuvalet banyo ve mutfak odanın içinde yer alır. Tüm eşyalar yurtta vardır. 1 kişinin ödemesi gereken aylık ücret 150 Euro’dur. Bu yurtlarda öğrenci okuduğu üniversitenin yurdunda kalması gerekir.

ULAŞIM BESLENME VE SAĞLIK İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Ulaşım; Ulaşım kart ücreti  aylık 20 Euro’dur. Bu kartı ayda  bir kez doldurduğunuzda bir ay boyunca metro, tramvay ve otobüslerden sınırsız bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Beslenme; Öğrencilerin yeme içme gibi birçok harcamaları aylık olarak ortalama 100-200 Euro arasında olur. Ancak bu fiyat her öğrencinin yapmış olduğu harcamaya göre değişkenlik gösterir.

Sağlık; Polonya’da bütün insanların zorunlu olarak yaptırması gereken sağlık sigortası vardır. Yaklaşık olarak aylık 40€ dur. Hem devlet hem de özel hastanelerde geçerlidir. Hastanedeki tedavi sürecinde kullanmış olduğunuz ilaçların bir kısmını siz bir kısmını da sigorta karşılayacaktır.

PART-TIME ÇALIŞMA İMKÂNI

Öğrenciler ilk sene hazırlık kursuna gittikleri için çalışma fırsatı bulamayabilirler. Fakat üniversiteye kayıt olduktan sonra 1.sınıftan başlayarak verilen oturum izni ile öğrencinin bulunmakta olduğu eyaletteki iş yerlerinde yasal olmak üzere part- time çalışabilirler.

 

Son Başvuru Tarihi:

Polonya üniversitelerinin deadline süreleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Son başvuru tarihini kaçırmamak adına sizinle kariyerinizi ne kadar erken planlayıp ünviersitelere karar verirsek en iyi adımı atmış oluruz.

·

Jagiellonian Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi

Lazarski Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Teknoloji Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi 

Maria Curie-Sklodowska Üniversitesi     

Kracow Teknoloji Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi

Varşova Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)

Poznan Tıp Fakültesi

Poznan Teknoloji Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Poznan Dizayn ve Tasarım Okulu (School of Form)

Wroclaw Universitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

 

 

Daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

 

Tel: 0216 414 77 50

e-mail: info@truva.com.tr