Malta 

Malta

 

Malta, euro para birimini kullanmasına rağmen diğer AB birliği üyesi ülkeleri kadar pahalı olmamasıyla ve sıcak iklimiyle insanlar için daha çekici bir yer olabiliyor. Özellikle Türkiye’den çok uzağa gitmeden Amerika, İngiltre, Avustralya gibi İngilizce öğrenmek isteyenler ortak paydası olabiliyor. Yurt dışı dil eğitiminde Malta’nın seçilmesinin bir diğer nedeni ise ÇALIŞARAK İNGİLİZCE EĞİTİMİ alabiliyor olmanız. Part-time çalışırken ingilizce kursuna gidip ingilizce kursunuzun parasını ve cep harçlığınızı çıkartabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Malta’da bulunduğunuz sürecce dilinizi geliştirmek için haftasonu meetinglerine gidebilir, salsa gibi derslere başlayabilir, onun dışında çeşitli aktiviteleri facebook’tan takip edip insanlarla iletişime geçip dilinizi geliştirebilirsiniz. Yurt dışı dil eğitiminde Malta’nın seçilmesine bir etken olarak da ülkenin nüfusunun çok fazla olmaması ve kargaşa içinde olmayan bir ülke olmasıdır. Hem rahatlamak istiyorum hem de yurt dışında eğitim görmek istiyorum hem de keseme de çok ziyan olmasın diyorsanız Malta tam sizlik bir tercih olacaktır.

Malta’da 12 haftadan fazla süre ingilizce eğitimi almak istediğiniz zaman Malta hükûmeti size part-time çalışma izni veriyor. Yurt dışı dil eğitimi süresince çalışmak isterseniz Malta’ya ek olarak; İrlanda’yı, Avustralya’yı ve Yeni Zellanda’yı tercih edebilirsiniz!

Malta’da Yaşam ve Konaklama Olanakları

 

İtalya’ya çok yakın olan ada devlet Malta’da iklim Türkiye’dekine benzer Akdeniz iklimidir. Malta’da hayat bir Türk öğrenci için  diğer İngilizce eğitimi alınan ülkelerle karşılaştırıldığında pahalı sayılmaz ancak yine de Euro’nun TL karşısındaki değeri düşünüldüğünde  çok da ucuz değildir. Bu sorunun cevabı biraz da kişinin yaşam standartlarına bağlıdır. Malta’da toplu taşımanın büyük çoğunluğu otobüslerle sağlanır metro ve tren kullanılmamaktadır. 3 aylık otobüs bileti 60 eurodur. Bu bakımdan hem gönlümce gezeceğim hem de yurt dışı dil eğitimimi alacağım diyorsanız ve hem de çalışarak harçlığımı kazanacağım diyorsanız Malta doğru tercih.

 

 

Malta’da Dil Okuluna Gidecek Öğrenciler için Farklı Tercihler:

 

 • Aile Yanı Konaklama:

  Yurt dışı dil eğitimi için en mantıklı kararlardan birisi de aile yanında konaklama yapmaktır. Hem yurtlara nazaran daha iyi fiyatlarla oda bulunması hem de yemeğin aile tarafından hazırlanması kişiyi hem vakit kaybından hem de extra harcamalardan koruyacaktır. Malta’da yurt dışı dil eğitimi alacak kişinin aile yanında kalması, bir aileyle etkileşimde bulunması onun dil öğrenimini kolaylaştıracak ve anlama & dinleme yetisini geliştirecektir.

   
 • Yurt Konaklama:

  Her ülkeden ve kültürden gelen öğrencilerin birlikte konakladığı yurtlarda tek kişilik ve çift kişilik oda alternatifleri bulunmaktadır. Yurt konaklamaları yemeksizdir fakat öğrencilerin ortak olarak kullanabildikleri mutfaklar mevcuttur. Banyolar, tercihe göre ya oda içinde ya da ortak banyo şeklindedir. Malta’da yurt dışı dil eğitimine giden bir öğrenci yurt konaklama seçeneğiyle gitmişse farklı ülkeden bir çok insanla tanışıp konuşacağı için aksanlı ingilizceleri ayırt edebilir ve anlayabilir.

Malta Vize İşlemleri:

Malta Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Bu nedenle Malta’ya yapılacak kısa süreli (90 günden az) seyahatler için Malta Konsolosluğu’na Malta Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. 

Malta Konsolosluğu, Schengen vizesi başvurularını (istisnai durumlar dışında) aracı vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Malta, Schengen Bölgesi Üye Devletlerinden biri olduğundan Malta vizesine sahip olanlar Schengen üyesi olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

Detaylı bilgi için lütfen Truva Yurt Dışı danışmanlarımızla irtibata geçiniz.

 

Malta’da Partneri Olduğumuz Okullar:

 

 • ESE
 • A.M
 • Cavendish School
 • Magister Academy
 • Chamber College
 • ACE English
 • Alpha College of English Malta
 • Eurocenters

   

  MALTA'DA ÖĞRENCİLERE ÇALIŞMA İZNİ!

  Malta’da dil eğitimi alacaklara uzun zamandır beklenen haber geldi! Malta, artık dil okuluna gidecek öğrencilere çalışma izni veriyor. Detaylar aşağıdaki şekilde;

  “Malta Hükümeti, 90 günden daha uzun sürecek kurslara başvuran Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrencilere Ulusal Vize (D Tipi) verileceğini belirtti. Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrenciler, İngilizce dil programlarının ilk 12 haftasından sonra haftada 20 saat part time çalışma hakkı alabileceklerdir.”

  maltada çalışmak ingilizce eğitim ile ilgili görsel sonucu

   

  Peki bu ne anlama geliyor?

  Malta’da 12 haftadan fazla bir İngilizce dil eğitimi programı aldığınızda haftada 20 saat part time çalışma izniniz oluyor. Daha net bir ifadeyle; 24 haftalık bir eğitim alırsanız 12 hafta çalışabiliyorsunuz.

  Yurtdışı dil eğitimi sürecinde çalışmak isteyenlerdenseniz; İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri dışında yeni bir alternatife daha sahipsiniz.

  Malta'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Dil Okulları:


   

  1.ESE

  ESE MALTA ile ilgili görsel sonucu   ESE MALTA ile ilgili görsel sonucu   ESE MALTA ile ilgili görsel sonucu

  Malta’da dil eğitimi veren bir diğer okul ise ESE’dir.Okulun bulunduğu yer Malta’nın eğlence ve turizm merkezi olarak da adlandırılan St.Julians şehrinde yer almaktadır.Sınıfları oldukça geniş ve ferahtır.Konaklama için  farklı seçenek sunmaktadır; aile yanı ,öğrenci yurtlarında, apartmanlarda, otellerde seçeneklerdir.

  2.A.M

  A.M SCHOOL ile ilgili görsel sonucu   A.M SCHOOL MALTA ile ilgili görsel sonucu   

  Malta’da dil eğitimi veren yurtdışı dil okulları arasındaki A.M Language Studıo genel İngilizcenin yanı sıra IELTS,TOEFL,TOLES,WEFT sınavlarına hazırlık,iş İngilizcesi,tıp İngilizcesi,hukuk İngilizcesi,turizm için İngilizce kurs seçeneklerini içerir.Genel İngilizce için Beginner seviyesinden Advanced seviyeye kadar bütün seviyelerde İngilizce eğitimi verilmektedir.

  Sınıfların ortalama mevcudu 10,maksimum 12 kişidir.Okulun maksimum öğrenci kapasitesi 150’dir.

  Okulda öğrenciler için birçok sosyal ve sportif aktivite düzenlenmektedir.

  A.M Language School ,öğrencilerine üç farklı konaklama alternatifi sunar. Bunlar;aile yanı,öğrenci evi ve otel seçenekleridir.

  3.Cavendish School

  cavendish school ile ilgili görsel sonucu  cavendish school ile ilgili görsel sonucu  cavendish school ile ilgili görsel sonucu

  Cavendish School of English, genel İngilizce, birebir özel ders, Cambridge ve IELTS sınav hazırlık programları sunmaktadır. Genel İngilizce kursları haftada 20, 25 ve 30 ders şeklinde programlanmıştır. Öğrencilerin gramer, kelime bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve İngilizce iletişim gibi yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan genel İngilizce programlarında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar sınıflar açılmaktadır. Dersler her Pazartesi başlamakta olup, sınıflar 6-10 kişiliktir.Konaklama seçenekleri aile yanı,otel ve yurt konaklam seçenekleri bulunmaktadır.

  4.Magister Academy

  magister academy ile ilgili görsel sonucu   magister academy ile ilgili görsel sonucu   magister academy ile ilgili görsel sonucu

  Malta’da açılan ilk İngilizce dil okullarından biridir.Malta’nın en tanınmış yerlerinden biri olan St.Julıon’s da bulunur ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciyi cezbeder.Ayrıca okulun kendi bünyesinde modern bir konaklama tesisi mevcuttur.Sunduğu programlar;Genel İngilizce,yoğun İngilizce,iş İngilizcesi,akademik yıl İngilizcesidir.

  5.Chamber College

  chamber college ile ilgili görsel sonucu  chamber college ile ilgili görsel sonucu   chamber college ile ilgili görsel sonucu

  Malta’da dil eğitimi veren bir diğer okul olan Chamber College;diğer okullara göre daha fazla konaklama ve uygun imkanlı seçenekler sunar.

  Merkeze çok yakın olan bu okulda iyi bir eğitim verilmektedir.Chamber college 300 öğrenci kapasitesine sahip bir okuldur.Chamber College birkaç farklı alanda eğitim sunar.Bunlar Genel İngilizce kursları,yoğun İngilizce kursları  ve sadece bu okula özel kombine kurslar,mini gruplar,ek dersler,sınav hazırlık kursları,iş İngilizcesi eğitimleri,yelkenli,dalış,tenis eğitimleri ile kombine kurslar gibi geniş bir yelpaze sunar.

 

Malta'da Ne Yapmalı? Malta Nasıl Bir Yer? Gitmeden Önce Bilgi Edinmek İçin Okuyunuz. 

 

Malta, Akdeniz’in tam kalbinde bulunan İtalya yarım adasının altında dünyanın en küçük ada ülkelerinden biridir. Neredeyse hiç kış mevsiminin yaşanmadığı Malta’da sea-sand-sun üçlüsünü sevenler için bu sevimli akdeniz ülkesi bir cevherdir.

Bu sıcak ülkenin başlıca geçim kaynağı turizm ve dil okullarıdır. Bu yüzden dil okulları çok iyidir ve gelişmiştir. Ülkenin ana dili İngilizcedir fakat ülkede çokça Maltaca konuşan da vardır. Malta’da çok fazla genç ve öğrenci bulunmasının sebebi İngilizce malta dil okullarının demin de belirttiğimiz gibi çok iyi olmasıdır. Burası dünyanın dört bir yanından birtakım amaçlar uğruna (ingilizce eğitimi & yaz tatili) gelen öğrencilerin buluşma noktasıdır.

Bunun en önemli sebeplerinden birisi de elbet diğer ülkere göre daha ekonomik olması diyebiliriz. Malta, Schengen vizesine tabi Avrupa Birliği bir ülkedir. Malta ziyaretinizden sonra Avrupa Birliği diğer ülkeleri de ziyaret edebilecek olmanız vize tarihiniz içinde artı bir avantajdır. Malta’da para birimi olarak € kullanılmaktadır. Şehir merkezinde yayan olarak gezmek kolaydır fakat şehirden ırakta, turistik bölgelere ulaşmak için toplu taşıma kullanmanız gerekecektir.

Malta’da, İtalyan mutfağından ortadoğu mutfağına kadar bir sürü mutfak çeşidi bulunmaktadır. Maltalıların dietlerinde büyük miktarda balık da bulunmaktadır. Balık sevenler için bulunmaz hint kumaşı bir tatil beldesi olacağını söylememiz gerekecek.

Tatilcilerin ve öğrencilerin alışveriş için kullandıkları yerler genel olarak Malta’nın başkenti olan Valetta’nın cumhuriyet sokağı ve pazarcılar sokağı bölgesidir.

Sliema bölgesinin Tower road ve Bisazza street bölgesi de revaçtadır

Tatil beldeleri olan Bugibba ve St. Paul’s Bay’deyse Malta Gozo adasının Victoria bölgesini tercih edebilirsiniz.

Buralarda açık hava marketleri ve avmlerde vakit geçirebilirsiniz fakat akşam 7 gibi bütün alışveriş merkezleri ve açık hava marketleri kapanmaktadır.

Matla’da nereler gezilir? Malta’da görülecek yerler nelerdir? Diye soracak olursanız;

 • Gozo Adası
 • Comino Adası – Mavi Lagoon
 • Azure Window – Inland Sea Diversite
 • Mdina Old Town
 • Marsaxlokk
 • Mosta Dome Kilisesi
 • Valletta
 • Sliema

  Malta’da kesinlikle yapmadan dönme demeyeceğimiz etkinlikler ise adaları dolaşmak, bol bol deniz mahsüllerinin tadını çıkartmak, antik şehir Mdina’da yeteri kadar vakit geçirmek ve Azure Window’u (Game of Thrones’tan hatırlayacaksınız) dolaşmak..